Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

V studiu:
 
Izbor glasbe:  
0
 
30
30
V ŽIVO
Glasbeni SOS

Priporočamo

Koncerti v Hendrixu RadioLive! - Anika Horvat

Anika Horvat velja za eno najuspešnejših slovenskih pevk na slovenskih festivalih. Preboj v karieri je pomenila zmaga na festivalu Melodije morja in sonca leta 1996 s skladbo Lahko noč, Piran, kasneje pa je dvakrat zmagala tudi na Slovenski popevki. Priljubljena primorska glasbenica še zdaleč ne počiva. V pomladnem času nam je Anika Horvat predstavila novo skladbo, za katero glasbenica pravi: "Je kot sporočilo ljubezni in vzpodbude za vse nas, ki se soočamo z življenjskimi izzivi in dvomi. Verjamem, da lahko vsak dan prinese novo priložnost za uspeh, če sledimo svojim sanjam in srcu." Izbor zanimivih skladb nam je Anika predstavila v oddaji radioLive!, ki jo je vodil Blaž Maljevac

Glasbeni abonma Primorska poje 2024 – zaključna revija

V tokratni oddaji lahko prisuluhnete zaključnemu koncertu revije Primorska poje, ki ga je naša produkcija ekipa posnela v soboto, 11. maja v Šmarjah. Zadnji koncert letošnje pevske revije je bil še posebej slovesen, saj so se ga udeležili kar trije jubilanti: Aldo Kumar, ki bo letos prazmoval 70 let in mu je bila posvečena celotna letošnja revija, Janko Ban, dolgoletni dirigent več zborov na Tržaškem, ki bo konec leta praznoval 80. rojstni dan, in Bogdan Kralj, ki letos praznuje 40-letnico zborovodskega delovanja.

Dopoldan in pol Mlada harfista navdušila še bolj kot vonj vrtnic

V okviru novogoriškega Festivala vrtnic je na samostanskem vrtu na Kostanjevici med burbonkami potekal koncert dveh harf. Evelin in Valerij Greblo, ki prihajata iz Mengša, stare starše pa imata tudi v Brdih, sta tisti večer zbrane navdušila še bolj kot vonj vrtnic.

None in nonoti Marija Rijavec: Danes ni več družbe. Danes je vsak zase.

Današnja zgodba rubrike None in nonoti prihaja iz Trnovsko – Banjške planote. V vasi Trnovo je živela 98-letna Marija Rijavec, danes varovanka Doma upokojencev Podsabotin. Obiskala jo je Mateja Grebenjak in poslušala njene spomine na otroštvo.

Morje in mi Bodo ribiči še lovili v celotnem slovenskem morju, ki ga določa arbitraža?

Slovenski ribiči so razočarani in zaskrbljeni zaradi odločitve Evropskega sodišča za človekove pravice, ki je zavrnilo vseh 451 pritožb proti Hrvaški zaradi glob za ribolov v Piranskem zalivu. Skupna vsota kazni znaša 3,4 milijona evrov. Bojijo se, da bo Hrvaška začela izterjevati kazni, ki jih sami ne morejo plačati. Zato pričakujejo pomoč države. Če se državi ne dogovorita, poudarjajo, se bodo kazni nadaljevale. Zdaj bodo zato najprej razmislili, ali naj še odhajajo na ribolov v del morja, ki je Sloveniji pripadel po arbitražni razsodbi, a je Hrvaška ne priznava. Odločitev ESČP-ja ni razočarala le ribičev. Nad njo je ogorčena slovenska politika. Strokovnjaki mednarodnega prava pa izpostavljajo njena protislovja.

Aktualno

Občina še ni odkupila ceste do gradbišča Glinščica

Nekdanjo makadamsko cesto, ki vodi do gradbišča 2. tira Glinščica in jo je izvajalec asfaltiral, bi morala po dogovoru odkupiti občina Hrpelje-Kozina, a tega še ni storila. Doslej so urejali meje ter naročili cenitev, s katero pa se vsi ne strinjajo. Solastnik iz Ocizle je sprožil mediacijski postopek. V oddaji pa še: - Ministrstvo je zaključilo posvetovanje z Italijo na planski ravni glede vzporednega tira na progi Divača-Koper. - Člani makedonskega društva Ohridski biser v Novi Gorici dobili društvene prostore, v njih bo tudi informacijska točka za tujce. - V Piranu je na ogled skupinska razstava feministične umetnosti Vedno na voljo.

Svetovni dan čebel letos v znamenju vključevanja mladih v prizadevanja za čebelarstvo

Svetovni dan čebel, ki ga zaznamujemo danes, letos v ospredje postavlja vključevanje mladih v prizadevanja za čebelarstvo in ohranjanje opraševalcev, saj gre za prihodnje skrbnike našega okolja. Po državi se bo zvrstilo več prireditev, danes bo znan tudi dobitnik nagrade zlata čebela. V oddaji tudi o tem: - Bo Ilirska Bistrica pristopila k Skupni občinski upravi Primorsko-Notranjskih občin? - Zaradi prodaje zemljišč na območju parka Lakeness zahteva za sklic izredne seje občinskega sveta Renče-Vogrsko. - Ajdovska občina bo na javni dražbi prodala zemljišča na območju Tovarniške ceste. - Nogometaši ajdovskega Primorja so novi prvoligaši.

Bodo Kraševci spet lahko plavali v lipiškem bazenu?

V Lipici z Dnevom lipicanca obeležujejo 444. obletnico ustanovitve najstarejše evropske kobilarne. V prvih mesecih leta so kljub slabšemu vremenu zabeležili rast obiska. Njihov letošnji cilj je 90 tisoč obiskovalcev, kar je 10 tisoč več kot lani. Goste zdaj pričaka povsem prenovljena jahalnica, do konca leta pa naj bi začeli obnavljati že dolgo zaprt bazen in graditi še zunanjega. Po besedah direktorice Kobilarne Lipica Tatjane Vošinek Pucer, bo bazen v prvi vrsti namenjen gostom, a bo odprt tudi za domačine. V Opoldnevniku poročamo tudi o tem: - V Portorožu s prireditvijo Vrtnice in rose odprli turistično sezono; vrtnico Portorož je v gredico slavnih posadila izjemna italijanska plavalka in olimpijska zmagovalka Federica Pellegirni - Divaška občina za oživitev Senožeč skupaj s krajani snuje Muzej prevozništva in tovorništva - Koncert za rojstni dan v Slovenskem narodnem gledališču Nova Gorica bo obeležil dva jubileja: 30-letnico od prve premiere v novi stavbi in 20-letnico statusa narodnega gledališča - Na nogometnih igriščih boji za uvrstitev v Evropo in igranje v prvi ligi

Proti koprskemu pristanišču pluje ladja z domnevnim tovorom orožja za Izrael

Proti koprskemu pristanišču pluje tovorna ladja Borkum, ki naj bi prevažala orožje, strelivo in drugo opremo tudi za izraelsko vojsko, trdijo španske pro palestinske organizacije. V Koper bo priplula v sredo. Gibanje za pravice Palestincev vlado poziva, naj ladji prepove vplutje. V Luki Koper pojasnjujejo, da o dovoljenjih za vplutje odloča uprava za pomorstvo, v tem primeru pa bo odločitev verjetno sprejeta na državni ravni. Na Upravi za pomorstvo danes glede tega še nimajo informacij. Koordinatorica Levice Asta Vrečko je v odzivu poudarila, da je "nudenje logistične infrastrukture za prevoz orožja k izvajalcem genocida" v nasprotju s politiko miru in nenasilja." V Opoldnevniku poročamo tudi o tem: - V Novi Gorici več kot 450 udeležencev dobrodelne prireditve Tečem, da pomagam - Na slavnostni seji koprskega mestnega sveta ob občinskem prazniku podelili občinska priznanja - Čezmejni projekt omogočil dveletno raziskavo glažutarstva, nekdaj razširjene dejavnosti na območju Trnovskega gozda - Vrtnico Portorož bo v gredico slavnih posadila olimpijska zmagovalka Federica Pellegrini - Slovenske odbojkarice se bodo pomerile z Ukrajinkami

Iz šempetrske bolnišnice odhaja pet kirurgov

Pet kirurgov iz šempetrske bolnišnice je danes podalo odpoved. Direktor bolnišnice Dimitrij Klančič z razlogi še ni seznanjen. V oddaji tudi o tem: - V stari stavbi šempetrske bolnišnice odprli simulacijski Zdravstveno izobraževalni center. - Primorsko-notranjsko gospodarstvo znova caplja na repu slovenskega povprečja. - Opuščena plovila iz Jernejevega kanala naprodaj za en evro.

Zadružna Kraška banka še naprej niza odlične poslovne rezultate

Lani so dosegli rekordni obseg poslovanja, več kot 1,3 milijarde evrov. Povečali so tudi število komitentov in obseg posojil. Osnovno vodilo ostaja skupno dobro. Banka je uspela ohraniti avtonomijo in zadružno obliko delovanja. V oddaji tudi o tem: - Letna inflacija v Sloveniji 3 odstotna. - Zveza paraplegikov se je priključila evropskemu projektu o duševnem zdravju invalidov. - V Novi Gorici se začenja Festival mladinske kulture 2024 Vizije

Na petih primorskih UE stavkajo vsak dan. Kaj to pomeni za stranke?

Vse delovne dni - tudi danes - stavkajo zaposleni na nekaterih upravnih enotah (UE). Na Primorskem je takih pet - idrijska, ilirskobistriška, izolska, koprska in postojnska. Ali bodo stranke to sploh občutile? Ministrstva so namreč zelo razširila nabor obveznih storitev. Ostali poudarki oddaje: - Po napovedih premierja o zakonski razmejitvi javnega in zasebnega zdravstva je slišati tako pozive k previdnosti kot ocene o poštenosti takega ločevanja. - Po odločitvi KPK divaška županja ne namerava razrešiti Benkoča. - Državni stanovanjski sklad bo danes objavil razpis za stanovanja v Kopru. - Na letošnji Internautici v Portorožu število plovil kot v zlatih časih.

Ribiči pričakujejo pomoč države

Danes odmeva odločitev Evropskega sodišča za človekove pravice, da 451 pritožb, ki jih je zaradi kazni za ribolov v Piranskem zalivu vložilo 20 slovenskih ribičev, ni dopustnih. Ribiči nad takšno odločitvijo sicer niso presenečeni, kljub temu pa so razočarani. Skupna vsota kazni znaša že 3,4 milijona evrov. Kot poudarjajo, sami glob ne zmorejo poravnati, zato pričakujejo zaščito in pomoč države. Na sestanku prihodnji teden pa se bodo odločili, ali bodo še pluli v del Piranskega zaliva, ki je po arbitražni razsodbi pripadel Sloveniji, a ga Hrvaška še vedno ne priznava. V oddaji pa še: - V Portorožu so odprli Internautico. - Benkoč v odzivu na odločitev KPK dejal, da njegov glas ni vplival na končno odločitev. - Motiv za streljanje v Gorjanskem še ni znan.

Slovenski ribiči so proti Hrvaški izgubili na Evropskem sodišču za človekove pravice

Proti sosednji državi je tožbe vložilo okrog 20 ribičev, ker jim zaračunava kazni za ribolov v delu Piranskega zaliva, ki je v skladu z arbitražno razsodbo pripadel Sloveniji. Ribiči niso posebej presenečeni, saj doslej še niso uspeli z nobeno tožbo proti Hrvaški. O nadaljnih korakih bodo še razmislili. V oddaji tudi o tem: - V izolskem Medicorju odpovedali posege na odprtem srcu. - KPK v primeru podžupana Divače Maria Benkoča ugotovila navzkrižje interesov. - Ob pristajališču za jadralne padalce na Lijaku bodo gradili športno-turistični center.

Sodišče v Strasbourgu danes o pritožbi slovenskih ribičev na hrvaške kazni

Evropsko sodišče za človekove pravice bo danes objavilo odločitev v povezavi s postopkom slovenskih ribičev proti Hrvaški. Ribiči so se na sodišče v Strasbourgu obrnili, ker jim hrvaški organi za ribolov na območju v Piranskem zalivu, ki je v skladu z arbitražno razsodbo pripadlo Sloveniji, zaračunavajo kazni. Iz Slovaške pa prihaja vest, da življenje slovaškega premiera Roberta Fica, ki je bil včeraj hudo ranjen v poskusu atentata, naj ne bi bilo več ogroženo. V oddaji tudi o tem: - Na Mednarodnem sodišču v Haagu začetek zaslišanj v zvezi z izraelsko ofenzivo v Rafi. - V pripravi je vsenacionalna evidenca prometnih vzdrževalnih zapor. - V Tolminu srečanje koordinatorjev ekovrtcev Slovenije. - Italijan Jonathan Milan zmagal v 11-i etapi kolesarke dirke po Italiji.

Nekdanja stavba Nove KBM v Novi Gorici bo dobila novo vsebino

Vanjo bosta del dejavnosti preselila zdravstveni in zobozdravstveni dom. V celoti se bosta iz sedanjih najetih prostorov preselila Center za pomoč na domu in uprava Vrtca Nova Gorica. V oddaji tudi o tem: - Na koprskem sodišču zaključek zgodbe o goljufiji Cimosa z evropskim denarjem. - Pripravlja se evidenca o zaporah na cestah, pripomogla naj bi k zmanjšanju zastojev. - V Tolminu srečanje koordinatorjev ekovrtcev Slovenije.

Glasba

Jutranji program

Radijska kronika Naših 75 let

Kako so včasih preverjali slišnost Radia Koper na Primorskem?

Radijska kronika Naših 75 let

Spomin na kolesarsko dirko po Italiji, ki je prišla tudi v Slovenijo. Utrinek iz delovnih dni na radiu se spominja Danica Sulič.

None in nonoti Marija Rijavec: Danes ni več družbe. Danes je vsak zase.

Današnja zgodba rubrike None in nonoti prihaja iz Trnovsko – Banjške planote. V vasi Trnovo je živela 98-letna Marija Rijavec, danes varovanka Doma upokojencev Podsabotin. Obiskala jo je Mateja Grebenjak in poslušala njene spomine na otroštvo.

Od setve do žetve Na Ptuju dišalo po dobrotah slovenskega podeželja

V oddaji Od setve do žetve smo se ustavili na Ptuju, kjer ta konec tedna diši po domačih dobrotah, kajti v Minoritskem samostanu se je odvijal tradicionalni, 35-ti Festival dobrot slovenskih kmetij. Strokovne komisije so sredi tedna ocenile še zadnje od 900 izdelkov, poslanih na ocenjevanje; nagrajeni izdelki pa so bili po nekaj letih premora znova razstavljeni. Kaj ta ocenjevanja pomenijo za promocijo kmetij, kako znajo unovčiti priznanja in kako inovativni morajo biti, da prepričajo potrošnika, smo slišali v kmetijski oddaji.

Radijska kronika Naših 75 let

Ersilija Jagičič je z nami delila spomin na oblikovanje oddaje Glasba po željah. Spominjamo se tudi prizadevanj nekdanjega predsednika države Janeza Drnovška za orhanitev slovenske obale.

Petkova anketa Mednarodni dan muzejev: Ali obiskujemo muzeje?

Po vsem svetu bodo 18. maja obeležili mednarodni muzejski dan. Muzeji in galerije praznujejo in pripravljajo številne dogodke za obiskovalce ter tako z bogatim in pisanim dogajanjem opozarjajo na pomembno družbeno vlogo, ki jo imajo. Lani se je dnevu muzejev pridružilo več kot 37.000 ustanov v 158 državah sveta. V Sloveniji je v javnem razvidu muzejev vpisanih 56 muzejev, med najbolj obiskanimi pooblaščenimi muzeji so Muzej in galerije mesta Ljubljane, Slovenski planinski muzej in Park vojaške zgodovine Pivka. Kdaj ste pa vi nazadnje obiskali muzej? Če ga še niste, vas morda v današnji anketi le prepričamo, da na mednarodni dan muzejev, razširite svoja kulturna obzorja. Bolje pozno kot nikoli!

Kotiček za jeziček Dobil jih je po hrbtu

Se morda spomnite, da ste jih 'dobili po hrbtu', vam je kdo že kdaj 'kril hrbet', ste morda komu prav vi 'zabodli nož v hrbet'? Vse to so frazemi, ki so povezani s hrbtom in jih v vsakdanjem govoru velikokrat uporabljamo. A zakaj je prav hrbet tisti, ki največkrat nasanka? Vse vam v naslednjih minutah razložijo študentje FHŠ UP.

Radijska kronika Naših 75 let

Spominske radijske kronike v maju posvečamo arhivskim posnetkom- o osmicah smo poročali pred leti. Pozdravil nas bo tudi naš nekdanji sodelavec Zdenko Šebalj.

Radijska kronika Naših 75 let

Danes je praznik Mestne občine Koper, česar se bomo z arhivskim posnetkom poročanja Nataše Ugrin Tomšič spomnili tudi v radijski kroniki.

Radijski kviz So srednjeveški vitezi res nosili brado in dolge lase?

V tokratnem kvizu smo se podali v srednjeveške čase in raziskovali gradove. Tadeja je pravilno odgovorila na vseh pet vprašanj. Pa vi? Bi znali? 1. Grad Snežnik je postavljen na skalo ob manjšem izviru potoka Obrh in studenca Brezno. DA / NE 2. Okna na srednjeveških gradovih so pogosto zastirale živalske kože, saj je bilo steklo izredno drago. DA / NE 3. Srednjeveški vitezi so nosili brado in dolge lase, saj je to bil znak moškosti. DA / NE 4. Posebnost Gradu Snežnik je indijska soba, v kateri hranijo metrski kip sedečega Bude. DA / NE 5. Največ srednjeveških gradov najdemo v Nemčiji. DA / NE Tadeja je pravilno odgovorila na vseh 5 vprašanj in si prislužila nagrado, družinsko vstopnico za obisk gradu Snežnik. Grad Snežnik je eden od dveh gradov z ohranjenimi avtentičnimi interierji v Sloveniji in sodi med najbolj atraktivne kulturne spomenike Slovenije. Izjemno je tudi njegovo naravno okolje. Romantični grad v prelepi naravi nudi prijetno in poučno razvedrilo za ves dan, ki ga lahko združite s kolesarskim izletom, sprehodom ali opazovanjem medveda v naravi.

Radijska kronika Naših 75 let

S športom sta povezana tako naš nekdanji sodelavec kot dogodek, ki se ju 14.maja spominjamo v naši radijski kroniki.

Dnevni program

Dopoldan in pol Alan Vitezič (DMP): Koliko sonca je tu za nas?

Skupina Društvo mrtvih pesnikov na vrhuncu letošnje pomladi v svet pošilja svežo dozo optimizma in sporoča slovenski publiki, da ji goriva in navdiha še ni zmanjkalo. Nova skladba je vzklik neke generacije, ki se vse bolj zaveda svoje ujetosti in usodnosti trenutka, ki ga živi, ter se sprašuje: »Koliko sonca je tu za nas? Koliko pesmi za moj glas? Koliko solz prenese čas?« Vprašalnica koliko torej pojasnjuje neznanko X v naslovu, pa vendar »dmpjevci« svoje prevpraševanje zapredejo v nalezljivo privzdigujočo ritmiko in melodiko, ki skladbi podeljuje svetlejši značaj. Aktualno Pesem in pol je predstavil frontman in kitarist Alan Vitezič.

Dopoldan in pol Vsega je kriva Ita Rina - Muzej slovenskih filmskih igralcev v Divači

Tik pred svetovnim dnevom muzejev smo na radijskih frekvencah spoznali zelo poseben muzej - edini te vrste v Sloveniji in tudi daleč naokrog. To je Muzej slovenskih filmskih igralcev v Divači, ki ga upravljata Občina Divača in Slovenska kinoteka, domuje pa v lepi prenovljeni Škrateljnovi domačiji, v enkratnem primeru kraške arhitekture. V Divači sta se rodili kar dve znameniti filmski igralki: leta 1903 Metka Bučar, leta 1907 pa Ida Kravanja, ki je z umetniškim imenom Ita Rina zaslovela kot zvezda evropskega nemega filma. Naša gostja je skrbnica muzeja, Tamara Udovič, ki je Nataši Benčič povedala vse o tem posebnem muzeju.

Morje in mi Bodo ribiči še lovili v celotnem slovenskem morju, ki ga določa arbitraža?

Slovenski ribiči so razočarani in zaskrbljeni zaradi odločitve Evropskega sodišča za človekove pravice, ki je zavrnilo vseh 451 pritožb proti Hrvaški zaradi glob za ribolov v Piranskem zalivu. Skupna vsota kazni znaša 3,4 milijona evrov. Bojijo se, da bo Hrvaška začela izterjevati kazni, ki jih sami ne morejo plačati. Zato pričakujejo pomoč države. Če se državi ne dogovorita, poudarjajo, se bodo kazni nadaljevale. Zdaj bodo zato najprej razmislili, ali naj še odhajajo na ribolov v del morja, ki je Sloveniji pripadel po arbitražni razsodbi, a je Hrvaška ne priznava. Odločitev ESČP-ja ni razočarala le ribičev. Nad njo je ogorčena slovenska politika. Strokovnjaki mednarodnega prava pa izpostavljajo njena protislovja.

Odprto za srečanja Trajnice za pametne lenuhe

Vsak si lahko ustvari čudovit vrt, pravi Jožica Golob Klančič, ki bo tokratna gostja oddaje Odprti za srečanja. Ljubezen do narave so ji vcepili starši, skupaj z možem pa sta pod robom Trnovskega gozda ustvarila svojo vrtnarijo s trajnicami. To so vse zelnate rastline, ki v naši klimi preživijo na prostem več kot tri leta. Vrtnarijo danes vodi njena hčerka, sama pa rada poudari, da nam v našem stresnem življenju prav pride sprostitev ob rastlinah, ki so sposobne tudi počakati, da si bomo zanje vzeli čas. Jožico Golob Klančič je obiskala Eva Furlan.

Glasbeni abonma Primorska poje 2024 – zaključna revija

V tokratni oddaji lahko prisuluhnete zaključnemu koncertu revije Primorska poje, ki ga je naša produkcija ekipa posnela v soboto, 11. maja v Šmarjah. Zadnji koncert letošnje pevske revije je bil še posebej slovesen, saj so se ga udeležili kar trije jubilanti: Aldo Kumar, ki bo letos prazmoval 70 let in mu je bila posvečena celotna letošnja revija, Janko Ban, dolgoletni dirigent več zborov na Tržaškem, ki bo konec leta praznoval 80. rojstni dan, in Bogdan Kralj, ki letos praznuje 40-letnico zborovodskega delovanja.

Dopoldan in pol Mlada harfista navdušila še bolj kot vonj vrtnic

V okviru novogoriškega Festivala vrtnic je na samostanskem vrtu na Kostanjevici med burbonkami potekal koncert dveh harf. Evelin in Valerij Greblo, ki prihajata iz Mengša, stare starše pa imata tudi v Brdih, sta tisti večer zbrane navdušila še bolj kot vonj vrtnic.

Dopoldan in pol Dokumentarni film Zadružni dom

Dokumentarni film "Zadružni dom" podpisuje scenarist in režiser Amir Muratović. Zadružni domovi so ob nastanku služili srečevanju, povezovanju, skozi desetletja so marsikje spremenili svojo namembnost, a so še vedno prostori srečevanj za kulturne in športne dogodke. V njih so ponekod knjižnice, celo stanovanja. Veliko jih je nastalo z udarniškim delom po letu 1948. Film potuje po slovenskih pokrajinah, predstavlja ljudi in dejavnosti v njih, predstavlja spomine na prostore, ki so še danes dnevna soba skupnosti kraja. Med temi domovi je tudi veliko primorskih . Film nam je tik pred televizijsko premiero ( 16.5 ob 21.10 na TV SLO1) predstavil režiser Amir Muratović. Z njim se pogovarja Nataša Benčič.

Dopoldan in pol 'Najdi svojo Ameriko' je nova Pesem in pol

Primorski glasbenik Aleksander Novak je svojo najnovejšo skladbo 'Najdi svojo Ameriko' posvetil hčerki Ilarii, kot simbol opore in vodnika pri iskanju njene življenjske poti. Skladba, ki je osebno-izpovedne narave, je nastala iz globokih čustvenih trenutkov in želje po prenašanju modrosti na naslednjo generacijo. Inspiracijo za pesem je Aleksander našel med sprehodom z otrokom po Ljubljani.

Morje in mi Korlević: Človek je pritisnil na sprožilec podnebnih sprememb

Človek ni sam povzročil podnebne krize, je pa s svojim delovanjem pritisnil na sprožilec, ki je razmere poslabšal, pravi profesor Korado Korlević, vodja zvezdarne v Višnjanu in ustanovitelj višnjanske astronomske šole. Na podnebne spremembe, pojasnjuje, prav tako vplivajo vesoljsko vreme, oziroma, vpliv Sončeve aktivnosti na geomagnetno polje Zemlje, pa tudi nihanje in vrtenje Zemljine osi. Verjame, da je posledice podnebnih sprememb mogoče ublažiti tudi z geoinženiringom. Ob vsem opozarja, da je v času velikih družbenih sprememb nujno sodelovati, ne pa se pasivno prepustiti potrošniškemu načinu življenja. V novi zvezdarni v Tićanu, nedaleč od Višnjana, ga je obiskala Lea Širok. Rdeča nit pogovora so bile prav podnebne spremembe in spopadanje z njimi.

Dopoldan in pol Helena Brec Loredan, nova direktorica Zavoda za mladino, kulturo in turizem Koper

Helena Brec Loredan je nova direktorica Zavoda za mladino, kulturo in turizem Koper. Njen prvi delovni dan v novi službi je bil 24. aprila 2024 , res je na začetku nove delovne zgodbe. A pot do sem je tlakovala na področju gospodarstva in kulture, ki ji je bila vedno pri srcu. Od leta 2020 prostovoljno opravlja delo predsednice Zveze kulturnih organizacij Mestne občine Koper, kamor jo je pripeljala ljubezen do kulture, posebej zborovskega petja. Celo na Dunaju, kjer je nekaj let živela, je bila med ustanovitelji pevskega zbora. V pogovoru z Natašo Benčič je predstavila zavod, ki ga vodi, svoje želje in cilje.

Primorski kraji in ljudje Nika Stegel: Hišk ne pošiljam po pošti, želim, da kupci doživijo Piran

Pirančanka Nika Stegel si je po končanem študiju na Fakulteti za dizajn, smer notranja oprema, privoščila leto predaha. In tako je nekega dne kar v domači kuhinji, na jedilni mizi, začela ustvarjati miniaturne piranske hišice iz naplavin, ki jih je med sprehodom pobrala na plaži. Tak je začetek zgodbe o Nikini uspešni poslovni poti, po kateri stopa že deveto leto in za katero pravi, da jo izpopolnjuje. Danes ustvarja v ateljeju 'Nika's tiny house', ki ga najdemo v piranski 'ulici umetnikov'. Njeni izdelki so našli svoje domove v že več kot 50 državah po svetu. Foto: Urška Miklič

Koncerti iz studia Hendrix

Najnovejše

Dopoldan in pol Alan Vitezič (DMP): Koliko sonca je tu za nas?

Skupina Društvo mrtvih pesnikov na vrhuncu letošnje pomladi v svet pošilja svežo dozo optimizma in sporoča slovenski publiki, da ji goriva in navdiha še ni zmanjkalo. Nova skladba je vzklik neke generacije, ki se vse bolj zaveda svoje ujetosti in usodnosti trenutka, ki ga živi, ter se sprašuje: »Koliko sonca je tu za nas? Koliko pesmi za moj glas? Koliko solz prenese čas?« Vprašalnica koliko torej pojasnjuje neznanko X v naslovu, pa vendar »dmpjevci« svoje prevpraševanje zapredejo v nalezljivo privzdigujočo ritmiko in melodiko, ki skladbi podeljuje svetlejši značaj. Aktualno Pesem in pol je predstavil frontman in kitarist Alan Vitezič.

Opoldnevnik Občina še ni odkupila ceste do gradbišča Glinščica

Nekdanjo makadamsko cesto, ki vodi do gradbišča 2. tira Glinščica in jo je izvajalec asfaltiral, bi morala po dogovoru odkupiti občina Hrpelje-Kozina, a tega še ni storila. Doslej so urejali meje ter naročili cenitev, s katero pa se vsi ne strinjajo. Solastnik iz Ocizle je sprožil mediacijski postopek. V oddaji pa še: - Ministrstvo je zaključilo posvetovanje z Italijo na planski ravni glede vzporednega tira na progi Divača-Koper. - Člani makedonskega društva Ohridski biser v Novi Gorici dobili društvene prostore, v njih bo tudi informacijska točka za tujce. - V Piranu je na ogled skupinska razstava feministične umetnosti Vedno na voljo.

Dopoldan in pol Vsega je kriva Ita Rina - Muzej slovenskih filmskih igralcev v Divači

Tik pred svetovnim dnevom muzejev smo na radijskih frekvencah spoznali zelo poseben muzej - edini te vrste v Sloveniji in tudi daleč naokrog. To je Muzej slovenskih filmskih igralcev v Divači, ki ga upravljata Občina Divača in Slovenska kinoteka, domuje pa v lepi prenovljeni Škrateljnovi domačiji, v enkratnem primeru kraške arhitekture. V Divači sta se rodili kar dve znameniti filmski igralki: leta 1903 Metka Bučar, leta 1907 pa Ida Kravanja, ki je z umetniškim imenom Ita Rina zaslovela kot zvezda evropskega nemega filma. Naša gostja je skrbnica muzeja, Tamara Udovič, ki je Nataši Benčič povedala vse o tem posebnem muzeju.

None in nonoti Marija Rijavec: Danes ni več družbe. Danes je vsak zase.

Današnja zgodba rubrike None in nonoti prihaja iz Trnovsko – Banjške planote. V vasi Trnovo je živela 98-letna Marija Rijavec, danes varovanka Doma upokojencev Podsabotin. Obiskala jo je Mateja Grebenjak in poslušala njene spomine na otroštvo.

Jutranjik Svetovni dan čebel letos v znamenju vključevanja mladih v prizadevanja za čebelarstvo

Svetovni dan čebel, ki ga zaznamujemo danes, letos v ospredje postavlja vključevanje mladih v prizadevanja za čebelarstvo in ohranjanje opraševalcev, saj gre za prihodnje skrbnike našega okolja. Po državi se bo zvrstilo več prireditev, danes bo znan tudi dobitnik nagrade zlata čebela. V oddaji tudi o tem: - Bo Ilirska Bistrica pristopila k Skupni občinski upravi Primorsko-Notranjskih občin? - Zaradi prodaje zemljišč na območju parka Lakeness zahteva za sklic izredne seje občinskega sveta Renče-Vogrsko. - Ajdovska občina bo na javni dražbi prodala zemljišča na območju Tovarniške ceste. - Nogometaši ajdovskega Primorja so novi prvoligaši.

Morje in mi Bodo ribiči še lovili v celotnem slovenskem morju, ki ga določa arbitraža?

Slovenski ribiči so razočarani in zaskrbljeni zaradi odločitve Evropskega sodišča za človekove pravice, ki je zavrnilo vseh 451 pritožb proti Hrvaški zaradi glob za ribolov v Piranskem zalivu. Skupna vsota kazni znaša 3,4 milijona evrov. Bojijo se, da bo Hrvaška začela izterjevati kazni, ki jih sami ne morejo plačati. Zato pričakujejo pomoč države. Če se državi ne dogovorita, poudarjajo, se bodo kazni nadaljevale. Zdaj bodo zato najprej razmislili, ali naj še odhajajo na ribolov v del morja, ki je Sloveniji pripadel po arbitražni razsodbi, a je Hrvaška ne priznava. Odločitev ESČP-ja ni razočarala le ribičev. Nad njo je ogorčena slovenska politika. Strokovnjaki mednarodnega prava pa izpostavljajo njena protislovja.

Glasba po željah Glasba po željah

Radijska oddaja "Glasba po željah« na tradicionalen in uspešen način povezuje Radio Koper s poslušalci ter tako že od samega začetka izpolnjuje poslanstvo medija. Stara je toliko kot radio sam, torej več kot šest desetletij. V zadnjem času smo jo z izvirnim, sproščenim in bolj komunikativnim načinom vodenja približali kar najbolj široki paleti občinstva.

Opoldnevnik Bodo Kraševci spet lahko plavali v lipiškem bazenu?

V Lipici z Dnevom lipicanca obeležujejo 444. obletnico ustanovitve najstarejše evropske kobilarne. V prvih mesecih leta so kljub slabšemu vremenu zabeležili rast obiska. Njihov letošnji cilj je 90 tisoč obiskovalcev, kar je 10 tisoč več kot lani. Goste zdaj pričaka povsem prenovljena jahalnica, do konca leta pa naj bi začeli obnavljati že dolgo zaprt bazen in graditi še zunanjega. Po besedah direktorice Kobilarne Lipica Tatjane Vošinek Pucer, bo bazen v prvi vrsti namenjen gostom, a bo odprt tudi za domačine. V Opoldnevniku poročamo tudi o tem: - V Portorožu s prireditvijo Vrtnice in rose odprli turistično sezono; vrtnico Portorož je v gredico slavnih posadila izjemna italijanska plavalka in olimpijska zmagovalka Federica Pellegirni - Divaška občina za oživitev Senožeč skupaj s krajani snuje Muzej prevozništva in tovorništva - Koncert za rojstni dan v Slovenskem narodnem gledališču Nova Gorica bo obeležil dva jubileja: 30-letnico od prve premiere v novi stavbi in 20-letnico statusa narodnega gledališča - Na nogometnih igriščih boji za uvrstitev v Evropo in igranje v prvi ligi

Glasba po željah Glasba po željah

Radijska oddaja "Glasba po željah« na tradicionalen in uspešen način povezuje Radio Koper s poslušalci ter tako že od samega začetka izpolnjuje poslanstvo medija. Stara je toliko kot radio sam, torej več kot šest desetletij. V zadnjem času smo jo z izvirnim, sproščenim in bolj komunikativnim načinom vodenja približali kar najbolj široki paleti občinstva.

Opoldnevnik Proti koprskemu pristanišču pluje ladja z domnevnim tovorom orožja za Izrael

Proti koprskemu pristanišču pluje tovorna ladja Borkum, ki naj bi prevažala orožje, strelivo in drugo opremo tudi za izraelsko vojsko, trdijo španske pro palestinske organizacije. V Koper bo priplula v sredo. Gibanje za pravice Palestincev vlado poziva, naj ladji prepove vplutje. V Luki Koper pojasnjujejo, da o dovoljenjih za vplutje odloča uprava za pomorstvo, v tem primeru pa bo odločitev verjetno sprejeta na državni ravni. Na Upravi za pomorstvo danes glede tega še nimajo informacij. Koordinatorica Levice Asta Vrečko je v odzivu poudarila, da je "nudenje logistične infrastrukture za prevoz orožja k izvajalcem genocida" v nasprotju s politiko miru in nenasilja." V Opoldnevniku poročamo tudi o tem: - V Novi Gorici več kot 450 udeležencev dobrodelne prireditve Tečem, da pomagam - Na slavnostni seji koprskega mestnega sveta ob občinskem prazniku podelili občinska priznanja - Čezmejni projekt omogočil dveletno raziskavo glažutarstva, nekdaj razširjene dejavnosti na območju Trnovskega gozda - Vrtnico Portorož bo v gredico slavnih posadila olimpijska zmagovalka Federica Pellegrini - Slovenske odbojkarice se bodo pomerile z Ukrajinkami

Primorski dnevnik Iz šempetrske bolnišnice odhaja pet kirurgov

Pet kirurgov iz šempetrske bolnišnice je danes podalo odpoved. Direktor bolnišnice Dimitrij Klančič z razlogi še ni seznanjen. V oddaji tudi o tem: - V stari stavbi šempetrske bolnišnice odprli simulacijski Zdravstveno izobraževalni center. - Primorsko-notranjsko gospodarstvo znova caplja na repu slovenskega povprečja. - Opuščena plovila iz Jernejevega kanala naprodaj za en evro.

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt